Fizinio asmens bankrotas — paslauga išvaduojanti nuo skolų?

Fizinių asmenų bankroto įstatymas LRSFizinių asmenų bankroto įstatymas LRS buvo priimtas 2012-ųjų gegužę, tačiau iki naujojo įstatymo įsigaliojimo praėjo dar beveik metai. Na, o po 2013-ių metų kovo pirmosios dienos žmonės jau galėjo mėginti bankrutuoti ir Lietuvoje, kai tuo tarpu pasaulyje toks civilinis procesas jau veikė kurį laiką. Lietuvos Respublikos Seimo (LRS) nutarimas priimti šį įstatymą tapo šiaudu skęstantiems skolose. Fizinio asmens bankroto paskelbimas skambėjo taip lyg tai būtų vaistas ir išsigelbėjimas nuo visų ligų, lyg bankrutavus būtų nubraukiamos ir pamirštamos visos skolos. Deja, toks požiūris yra klaidingas. Būtų fantastinis gyvenimas sukčiams, kurie prisiskolina, gyvena iš skolintų pinigų gan prabangiai, ne pagal savo galimybes. O jei vėliau jie galėtų tiesiog įstatymu prisidengdami nusibraukti visas skolas tai būtų nesąžininga nei kreditorių, nei valstybės nei kitų, sąžiningų piliečių atžvilgiu.

Kadangi jau išsiaiškinome, jog fizinio asmens bankrotas nereiškia, jog visos Jūsų skolos bus nubrauktos — galime judėti toliau ir sužinot dar šį tą naujo.

Pagal įstatymą iškelti fizinio asmens bankroto bylą ir taip inicijuoti jos procesą gali tik pats bankrutuojantis asmuo, jo kreditoriai neturi tokios teisės. O tam, kad pats bankrutuojantysis fizinis asmuo galėtų teikti prašymą iškelti bylą ir tikėtis, kad ji bus iškelta, jam reikia turėti skolą, kuri būtų didesnė nei 25 minimalių mėnesinių algų suma, kas dabar būtų maždaug 9 500 eurų. Ir net jei skola didesnė nei 25 mėnesinių minimalių atlyginimų suma, tai dar nereiškia, kad situacija bus verta bylos nagrinėjimo teisme, nes skolininkas turės susimokėti bankroto administratoriui ir 5 metus (tai maksimalus terminas per kurį pagal planą vykdomi įsipareigojimai kreditoriams) gyventi labai kukliai, nes bankroto administratorius kontroliuos visą skolininko turtą ir visas pajamas.

LRS priimtas fizinio asmens bankroto įstatymas nurodo, kad bankrutuojantis fizinis asmuo likus mėnesiui iki pareiškimo pateikimo privalo raštu apie tai informuoti savo kreditorius. Tik tada skolininkas gali kreiptis į teismą su prašymu pradėti bankroto procedūrą, kurios metu jis privalo paaiškinti savo nemokumo priežastis, pateikti visus reikalingus bankrotą įrodančius dokumentus (jei tokie egzistuoja), savo kontaktinę informaciją. Bankrutuojantis asmuo taip pat gali pasiūlyti ir bankroto administratorių.

 

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: