Aktyvus ir sveikas gyvenimo būdas – sveikas kūnas ir siela. Tačiau ne visada gyventi sveikai būna taip paprasta. Didelis gyvenimo tempas, stresas darbe ar mokykloje, pastovus užkandžiavimas, iššaukia nutukimo problemą, kuri yra siejama ir su kintančia, neigiama psichologine būsena.
Antsvoris – liguistas kūno svorio didėjimas, kuris vyksta dėl itin gausaus riebalų kaupimosi. Kitaip tariant, mūsų kūno masė pradeda itin greitai didėti, kai gauname daugiau kalorijų, negu jų yra išeikvojama energijai. Deja, bet tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje, kas antra moteris ir kas trečias vyras turi su antsvoriu susijusių problemų į kurias dažnai yra numojama ranka. Tačiau kas atsitiks jeigu sparčiai didėjantį svorį tiesiog ignoruosime? Su laiku, žmogus tampa pavargęs, pradeda dūsti, sunkiai vaikščioti. Ką jau kalbėti apie negalėjimą daugumos darbų atlikti pačiam. Nutukusiems žmonėms, itin sunku nusiprausti, gaminti valgyti, rūpintis vaikais ir t.t.
Nutukimo laipsniai:
Yra trys nutukimo laipsniai. Pirmojo nutukimo laipsnis (nedidelis antsvoris). Antrojo – vidutinis. Na, o trečiojo laipsnio – sunkus nutukimas. Žinoma, norint nustatyti nutukimo laipsnį reikia vadovautis kūno masės indeksu (KMI). Optimalus moterų KMI vidurkis yra vidutiniškai 18,8-23,8. Vyrų – 20-25.
Kaip apskaičiuoti kūno masės indeksą?
Apskaičiuoti kūno masės indeksą yra itin paprasta. Vadovaujantis sudaryta formule, galėsite apskaičiuoti visų savo šeimos narių KMI. Taigi, viskas ką jums reikia padaryti, tai savo ūgį padauginti iš ūgio. Tada, savo svorį padalinti iš gauto ūgio skaičiaus. Pavyzdžiui, jei jūsų svoris yra svoris 55 kg / (1,68 x 1,68). Taigi, kūno masės indeksas yra 62 / 2,8224 = 21,97, žmogus yra normalaus kūno svorio.
Remtis šia KMI lentele (jeigu svori yra):
- mažiau kaip 18.5 – nepakankamas svoris (liesas žmogus)
- 5 ir daugiau, mažiau kaip 25 – normalus svoris
- 25 ir daugiau, mažiau kaip 30 – antsvoris
- 30 – nutukimas
- daugiau nei 30 – stiprus nutukimas
Ką daryti jog jūsų antsvoris neviršytų nurodytų normų? Norint sustabdyti augantį svorį, reikia pradėti rūpintis savo sveikata. Būtina sureguliuoti miego, maisto bei sporto rėžimą. Na, o kaip numesti svorį greičiausiai, jums patars tai išmanantys specialistai. Dėl mitybos plano ar treniruočių intensyvumo bei programos sudarymo, kreipkitės į diatologą bei trenerį.