Geodeziniai matavimai, jų eiga ir trukmė

geodeziniai matavimaiTikslūs geodeziniai matavimai atliekami siekiant nustatyti konkretaus sklypo ribas ir apskaičiuoti naudmenų plotą. Matavimų metu naudojami itin tikslūs geodeziniai prietaisai – žemės sklypo valdos ribos išmatuojamos centimetro tikslumu, o viso sklypo plotas nurodomas kvadratinio metro tikslumu.

Prieš pradedant lauko matavimo darbus, žemės sklypų savininkams, kurių turimas sklypas ribojasi su matuojama teritorija, išsiunčiamas pranešimas, informuojantis apie planuojamus geodezinius darbus. Minėtieji pranešimai išsiunčiami likus dešimčiai dienų iki numatytų darbų pradžios. Per tą laiką geodezininkas turi surinkti atitinkamą informaciją apie pirminius bei preliminarius žemės valdos duomenis. Lauke atliekami geodeziniai matavimai visų pirma skirti išlikusių riboženklių matavimui ir išnykusių ribų atstatymui. Kai ribos yra atstatomos, jos turi būti suderintos su gretimų žemės sklypų savininkais, kurie atvyksta į matavimus. Jei atsiranda pastabų, geodezininkas turi išsiųsti motyvuotą atsakymą arba paskelbti naujo ženklinimo, kuris bus atliekamas, atsižvelgus į gautas pastabas, datą. Visiems gretimų žemės sklypų savininkams, kurie neatvyksta į matavimus, išsiunčiamas laiškas su nustatytomis riboženklių koordinatėmis. Šie asmenys gali pateikti pastabas. Pastabų nesulaukus, visi dokumentai siunčiami žemėtvarkos skyriui ir atliekami tolimesni dokumentų tvarkymo darbai.

Apibendrinant geodezinių darbų procesą, paprastai išskiriami trys esminiai etapai. Visų pirma – tai geodeziniai matavimai, atliekami konkrečiame žemės sklype. Priklausomai nuo sklypo dydžio ir jo sudėtingumo, šie darbai gali trukti nuo kelių dienų iki poros mėnesių. Antrasis etapas – Nacionalinės žemės tarnybos patikra. Jei dokumentai yra tvarkingi, nėra skundų ir prieštaravimų, numatytos procedūros trunka iki 30 dienų. Trečiasis etapas – Registrų Centro patikra, paprastai trunkanti iki 10 dienų.

Kad geodeziniai darbai būtų atlikti sklandžiai, rinkitės patikimą įmonę, su kurią ketinate bendradarbiauti. Prieš pasirašydami sutartį, įsitikinkite, kad jūsų pasirinkti geodezininkai (matininkai) turi oficialiai galiojančias licencijas, leidžiančias atlikti geodezinius (kadastrinius) matavimus. Jei bendradarbiausite su nelicencijuotomis įmonėmis, ateityje galite turėti rimtų problemų. Galiausiai, licencijuoti ir patirtį turintys matininkai užtikrins vykdomų darbų sklandumą ir kokybę. Venkite matininkų, kurie tikina darbus galintys atlikti nuotoliniu būdu. Specialistai primena, kad geodezinių darbų tikslumui būtina atvykti į konkretų žemės sklypą. Priešingu atveju, geodeziniai matavimo darbai bus netikslūs. Ekspertai primena – geodeziniai (kadastriniai) žemės sklypo matavimai yra gana brangūs, tačiau bendraudami su šios srities profesionalais, išvengsite finansinių nuostolių ateityje. Geodezinių darbų kaina gali priklausyti ir nuo to, kuriame Lietuvos krašte jie bus atliekami. Paprastai didmiesčiuose dirbančios įmonės prašo kiek didesnio užmokesčio už mažesnių miestelių geodezininkus.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *