
Pastaraisiais metais vis dažniau pastebima tendencija – žmonės sportuoja mažiau nei anksčiau. Nors sveika gyvensena ir fizinis aktyvumas viešojoje erdvėje skatinami, realybėje vis daugiau žmonių renkasi pasyvų laisvalaikį. Kodėl taip vyksta? Šiame straipsnyje įvardinsime keletą priežasčių, kurios įtakoja pokyčius.
Tiesa, tuo pačiu svarbu turėti omenyje, jog tai yra tik keletas pavyzdžių, kurie santykinai atspindi „problemos“ mastą.
Visagalis internetas. Pirmiausia – internetas ir skaitmeninės pramogos. Socialiniai tinklai, „YouTube“ ir kitos platformos tapo pagrindiniu būdu atsipalaiduoti po darbo ar studijų. Prie ekrano praleidžiama valandų valandos, kurios anksčiau galbūt būtų buvusios skirtos pasivaikščiojimui ar treniruotei.
Išties pagalvokite, kiek laiko tiesiog naršote savo telefoną, žiūrite „Instagram“ nuotraukas ir panašiai. Neketiname jums patarinėti kažką iš esmės keisti, tačiau būtent toks gyvenimo būdas iš dalies lemia tai, jog žmonės beveik nebesportuoja.
Žaidimų magija. Kitas svarbus veiksnys – įvairūs žaidimai įskaitant ir kazino internetu. Jos lengvai pasiekiamos, sukuria įtraukiančią aplinką ir neretai tampa priklausomybę formuojančiu užsiėmimu. Tokia veikla ne tik atima laiką, bet ir gali sukelti emocinį nuovargį, kuris mažina motyvaciją sportuoti.
Žmonės taip pat užuot patys sportavę, skiria dėmesį sporto rezultatų sekimui – todėl lažybos online tampa savotiška „sporto forma“. Taip pat sporto žaidimai – NBA, NHL ar futbolo žaidimai taip pat yra žaidžiami tiesiog per specialiai tam skirtus kompiuterius.
Kitoks gyvenimo ritmas. Taip pat svarbu paminėti, kad pasikeitė laikai – gyvenimo ritmas tapo greitesnis, o žmonės dažnai jaučiasi pervargę. Darbo tempas, ilgos darbo valandos ir pastovus informacijos srautas išsekina psichologiškai, todėl sportas neretai lieka nuošalyje.
Taip jau yra, kad paskutinės žmonių kartos neišmoko tvirtai planuotis savo laiko. Nors daugybė dalykų teoriškai buvo sukurti tam, kad pagerintų mūsų gyvenimą, tačiau per tam tikrą prizmę, mūsų visų gyvenimai tik apsunko. Dėl šios priežasties dažnai yra sakoma, jog „dvidešimt keturių valandų per parą tiesiog neužtenka“ ir, iš tikrųjų, reikia pripažinti, jog šiame pasakyme yra šiek tiek tiesos.
Kasdieninis technologijų naudojimas. Be to, technologijos leidžia mums atlikti vis daugiau veiklų neišeinant iš namų – net apsipirkimas, darbas ar mokslas perkeliami į virtualią erdvę. Visa tai mažina fizinio judėjimo poreikį. Ši tendencija kelia nerimą visuomenės sveikatai, tad būtina skatinti sąmoningumą ir formuoti naujus sveikus įpročius net ir šiame skaitmeniniame amžiuje.
Pagalvokite patys, juk maistas gali būti pristatytas į namus, „Barbora“ gali atvežti ir maisto produktus. Drabužiai ar kitos prekės taip pat yra pristatomos nuo durų iki durų.
Taigi, aprašėme tik kelis momentus, kodėl žmonės sportuoja vis mažiau ir mažiau. Galbūt šiame tekste rasite atsakymą, kodėl ir pats judate nepakankamai. Kita vertus, svarbiausia yra net ne priežastis, o pats pokytis, kurio reikia imtis, jei jis tikrai reikalingas.